“Masat e distancës sociale duhet të mbahen deri në vitin 2022”

Studimi nga Harvardi: Masat e distancës sociale duhet të mbahen deri në vitin 2022

Shtetet e Bashkuara mund të kenë nevojë të durojnë masat distancuese sociale të miratuara gjatë shpërthimit të koronavirusit deri në vitin 2022, sipas studiuesve në Shkollën e Shëndetit Publik në Harvard, transmeton Gazeta Metro.

Studimi vjen pasi më shumë se 2,200 njerëz vdiqën në Shtetet e Bashkuara nga shpërthimi vetëm gjatë një dite, sipas një raporti të Reuters, madje ndërsa vendi debatoi se si të rihapte ekonominë e tij.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në SH.B.A. nga virusi qëndron në më shumë se 28.300 që nga e marta.

“Distanca mund të kërkohet në vitin 2022 përveç nëse kapaciteti i kujdesit kritik është rritur në mënyrë të konsiderueshme ose një trajtim ose vaksinë bëhet e mundur”, thanë studiuesit e Harvardit në gjetjet e publikuara të martën në revistën Science.

Duke dhënë shembuj të Koresë së Jugut dhe Singaporit, studiuesit shkruajtën se distanca efektive mund të zvogëlojë tendosjen në sistemet e kujdesit shëndetësor dhe të lejojë që gjurmimi i kontakteve dhe karantina të jenë të realizueshme.

Studimi pranoi se distanca e zgjatur ka të ngjarë të ketë pasoja thellësisht negative ekonomike, sociale dhe arsimore.

Studimi shtoi se edhe në rastin e “eleminimit të dukshëm”, mbikëqyrja Sars-CoV-2 duhet të ruhet ende, pasi një ringjallje në infeksion mund të jetë e mundur që në 2024.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se infeksionet “me siguri” nuk ishin arritur kulmin. Gati 2 milion njerëz globalisht janë infektuar dhe më shumë se 124,000 kanë vdekur në pandeminë më serioze në një shekull.
Epiqendra është zhvendosur nga Kina, ku virusi u shfaq në dhjetor, në Shtetet e Bashkuara, e cila tani ka regjistruar më shumë vdekje./gazetametro.net Metro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *